SUNU

Doç. Dr. Harun ÜRER

Özet


17 yıl önce, Prof. Dr. Ufuk ESİN’in proje koordinatörlüğünü üstlendiği TÜBA-TÜKSEK (Türkiye Kültür Sektörü) projesinin en önemli çıktısı, kuşkusuz, 2003 yılından itibaren yayınlanan Türkiye Bilimler Akademisi Kültür Envanteri Dergisi TÜBA-KED’dir. 2011-2012 yılları arasında bir duraklamanın ardından TÜBA Başkanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Cevat ACAR’ın himayesinde eksik sayıları tamamlanarak daha güçlü bir şekilde kaldığı yerden devam etmiştir. Derginin tekrar aktif hale gelmesindeki kararlılığı nedeniyle Sayın Başkan’a ve 2018 yılına kadar Başkanlık Danışmanlığı’nda bulunan ve editörlük sorumluluğunun bizimle paylaşılmasına vesile olan Prof.Dr. Kenan ÇAĞAN’a editörler olarak çok teşekkür ederiz.
Bugün 17. sayısı ile siz değerli okuyucuların istifadesine sunulan TÜBA-KED, 2010 yılından itibaren, süreli yayınlarla ilgili ülkemizde ve uluslararası arenada kabul gören bazı veri tabanlarına dahil olmuştur. Bu süreç hiç kuşkusuz önümüzdeki dönemlerde daha da genişleyerek devam edecektir. Kültür varlığı kapsamına giren somut ve somut olmayan her türlü değerin tespiti, korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla faaliyet gösteren dergimiz, geldiği nokta itibariyle ülkemizde bulunan süreli yayınlar içinde en popüler yayın organlarından biri konumuna ulaşmıştır. Bu başarının en önemli paydaşları ise öncelikle kıymetli bilimsel çalışmalarını bizimle paylaşan yazarlarımız, özveri ile oldukça detaylı değerlendirmeler yaparak derginin bilimsel kalitesinin artmasına vesile olan hakemlerimiz ve kurumun Ankara ve İstanbul ofislerinde çalışan, tüm bu aşamaların başarılı bir şekilde sonuçlanmasında en büyük pay sahibi olan Asiye KOMUT, Fatih Akın ÖZDEMİR ve Cansu TOPRAK’tan oluşan teknik ekibimizdir. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz.
2018 yılından itibaren Haziran ve Aralık olmak üzere yılda iki kere yayınlanacak olan TÜBA-KED’in daha önce de ifade edildiği gibi en önemli hedefi, başta ülkemizde olmak üzere kültür varlıklarının tespiti, korunması ve yaşatılması ile ilgili tartışmalar yapılan ve fikir üretilen ortak bir platform olma arzusudur. Dergimizin uzun yıllar bu misyonunu sürdürmesi ve söz konusu alanda bilime yön verecek nitelikli yayınlarla toplumsal bilinç seviyesinin artmasına katkıda bulunması, editörlük görevini birlikte paylaştığım Doç. Dr. A. Güliz BİLGİN ALTINÖZ ve Doç. Dr. Ebru ERDÖNMEZ ile birlikte en büyük arzumuzdur.

Saygılarımızla...


Tam Metin:

PDF

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.